Opublikowano: wtorek, 12 20 maja15 przez alex

Jak zmienić konto bankowe na lepsze?

images (2)  Obecnie mamy do czynienia z bardzo dużą konkurencją na rynku produktów bankowych. Tak jest również z rachunkami osobistymi. Banki prześcigają się w ofertach, wymyślając różnego rodzaju promocje i gratisy do nowo otwieranych kont.

Niestety wszystkie te promocje dotyczą jedynie nowych klientów, którzy zechcą taki rachunek otworzyć w danym banku. Ci, którzy posiadają rachunek osobisty w jednym banku od kilku lat, prawdopodobnie ponoszą większe opłaty z tytułu posiadania rachunku lub też jego obsługi niż nowi klienci. Na pewno nie mogą też liczyć na prezenty lub inne specjalne promocje (np. wyższe oprocentowanie środków zgromadzonych na koncie), które zarezerwowane są jedynie dla „nowych”.

Niektórzy jednak ze swoim kontem osobistym związani są już od dłuższego czasu. Nie zawsze wynika to z zadowolenia z obsługi i oferty danego banku. Często spowodowane jest to zwyłym przyzwyczajeniem, lenistwem lub obawą przed formalnościami, których należy dopełnić przenosząc rachunek do innego banku. Tych jednak nie jest aż tak dużo, jak mogłoby się wydawać. Dlatego warto sprawdzić, czy konto, które obecnie posiadamy oferuje to, co jest nam potrzebne. Jeśli mamy wątpliwości lub po prostu chcemy sprawdzić, co oferują inne banki, porównajmy ich rachunki osobiste z naszym. Przy porównaniu warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

Jeśli uznamy, że nasze konto jest za drogie lub też z innych względów nie spełnia naszych oczekiwań, powinnismy zmienic bank.

Przenoszenie rachunku z jednego banku do drugiego wcale nie musi być takie trudne. Można go dokonać na dwa sposoby – samodzielnie lub korzystając z pomocy banku.

Samodzielne przenoszenie konta może być nieco uciążliwe, szczególnie dla tych, którzy maja sporą liczbe kontrahentów do poinformowania lub też posiadają kredyty powiązane ze starym rachunkiem. Samodzielne przenoszenie rachunku jest w zasadzie otwieraniem nowego konta w nowym banku, ustanawianiem na nowo zlecen stałych, wprowadzaniem odbiorców itd. oraz zamykaniem starego rachunku.

Drugi sposób jest dużo prostszy. W 2010 roku wprowadzono rekomendację Związku Banków Polskich dotyczącą dobrych praktyk w zakresie przenoszenia rachunkow oszczędnościowo-rozliczeniowych dla klientów indywidualnych. W związku z tym nasz nowy bank, do którego przenosimy rachunek, może załatwić wszystkie niezbędne formalności w naszym imieniu. W tym celu należy skontaktować się z nowym bankiem, aby złożyć odpowiednie domumenty. Można dokonać tego w oddziale, ale coraz więcej banków umożliwia podpisanie dokumentów poprzez kuriera. Ten sposób jest niezwykle prosty. W umówionym czasie przyjeżdża kurier z przygotowanymi wcześniej przez bank dokumentami, my je podpisujemy, a firma kurierska zwraca je do banku, który może uruchomić odpowiednie procedury związane z przenoszeniem naszego rachunku.

Dokumenty, które należy podpisać w nowym banku decydując się na przeniesienie rachunku to:

Po otrzymaniu wyżej wymienionych podpisanych dokumentów bank powinien przenieść zgromadzone środki na poprzednim rachunku na nasze nowo otwartwe konto, przenieść wszystkie dotychczasowe zlecenia stałe oraz zamknąć stary rachunek.

Z reguły na życzenie klienta, bank może poinformować o zmianie numeru rachunku wszelkie instytucje, tj. ZUS, US oraz pracodawcę.

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • facebook

Odpowiedz

Udostępnij
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook