Opublikowano: czwartek, 11 Lip 2019 przez alex

W jaki sposób płacić za granicą?

Okres urlopowy już się rozpoczął. Wybierając się na zagraniczne wakacje mamy zazwyczaj dylemat, w jaki sposób powinniśmy płacić. Najczęściej wymieniamy część gotówki na walutę, którą będziemy się w danym kraju posługiwać. Pozostała część zostaje na koncie. Czy powinnismy używać karty płatniczej do polskiego konta, czy karty ktedytowej? A może warto otworzyć konto walutowe przed wyjazdem?

Na pewno zabieranie ze sobą tylko i wyłącznie gotówki, nie jest dobrym pomysłem. Jeśli zostaniemy okradzeni lub zgubimy portfel, możemy zostać całkowicie pozbawieni pieniędzy!

Największy problem mają ci, którzy wybierają się na egzotyczne wakacje. Oferta banków w walutach innych niż euro, dolar amerykański, czy funt brytyjski jest bardzo uboga. W tej sytuacji pozostaje nam tylko zabranie gotówki w walucie danego kraju oraz liczenie się z tym, że płacąc kartą (niezależnie od tego, czy konto będzie złotówkowe, czy w innej walucie) lub wypłacając pieniądze w bankomacie, sporo stracimy. Zapłacimy zarówno prowizje, jak i wysokie koszty przewalutowania.

Łatwiej i zdecydowanie taniej mogą mieć ci, którzy wybierają się na wakacje do krajów strefy euro, Stanów Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii. Dla tych turystów banki już mają co zaoferować.

Karta kredytowa

Niezależnie od tego, gdzie wyjedziemy, płatności kartą kredytową są drogie. Jeszcze drożej jest, jesli będziemy chieli wypłacić pieniądze w bankomacie i nie ważne, czy będzie to karta kredytowa, czy debetowa wydana do konta złotówkowego. Opłaty banków powodują, że płacenie poza granicami Polski kartą rozliczaną w złotówkach jest bardzo drogie. Dlaczego? Banki pobierają prowizje za przewalutowanie transakcji bezgotówkowych. Dodatkowo, jeśli wypłacamy gotówkę w bankomacie, bank doliczy kolejną prowizję. W sumie możemy zapłacić nawet 10% wszystkich opłat od jednej transakcji!

Za co płacimy w przypadku transakcji zagranicznych? Używając karty w walucie polskiej ponosimy następujące opłaty:

Korzystanie za granicą z kart debetowych i kredytowych rozliczanych w złotowkach nie jest więc najlepszym pomysłem. Może być to niezbędne, jeśli wyjeżdżamy do krajów, gdzie nie obowiązuje żadna z popularnych walut (dolar, euro, funt). Co więc możemy zrobić, aby zminimalizować koszty?

Konta wielowalutowe

Bank BNP Paribas ma w swojej ofercie produkt Konto z kartą otwartą na świat. W ramach rachunku otrzymujemy płatności kartą za granicą bez dodatkowych kosztów przewalutowania. Warto sprawdzić również ofertę innych banków, gdyż opcja kont wielowalutowych jest coraz bardziej popularna.

Konta walutowe

Są w tej chwili najlepszym i najtańszym dostępnym rozwiązaniem. Banki oferują rachunki w podstawowych walutach: EUR, USD, GBP. Otwierając rachunek walutowy, możemy również do niego otrzymac kartę.

I tak na przykład wybierając się do krajów strefy euro, warto otworzyć któreś z darmowych kont prowadzonych w tej walucie i aplikować o wydanie karty do konta. Przed wyjazdem, korzystając z kantoru internetowego (więcej o kantorach internetowych przeczytasz tutaj) możemy wymienić złotówki na euro. Nie dość, że możemy liczyć na korzystniejszy kurs wymiany, to nie zapłacimy bankowi prowizji i innych opłat. Mając już euro na swoim koncie, możemy swobodnie płacić wydaną do niego kartą oraz wypłacać gotówkę w bankomacie. Takie konto walutowe wraz z kartą przyda nam się również, jeśli korzystamy ze sklepów internetowych i czasami potrzebujemy zapłacić obcą walutą. Wiele banków pobiera opłaty za prowadzenie konta walutowego, wydanie do niego karty oraz za transakcje w danej walucie. Ale mozna też znaleźć konta darmowe lub bardzo tanie.

Jeśli poszukujemy konta walutowego, warto zainteresować się następującą ofertą:

Wnioski

Karta kredytowa prawie zawsze jest droższa przy płatnościach zagranicznych niż konto walutowe z kartą debetową. Szczególnie nieopłacalne jest pobieranie gotówki z bankomatów przy użyciu karty kredytowej. Nie tylko zapłacimy prowizję i koszty przewalutowania, ale ominiemy okres bezodsetkowy na karcie i odsetki będą naliczane od momentu pobrania gotówki.

Jednak oferta kont walutowych jest znacznie uboższa od kart kredytowych. Te drugie znajdują się w ofercie każdego banku. Niektóre banki mają nawet po kilka różnych kart kredytowych do zaoferowania.

Karta kredytowa i tak może się okazać niezbędna podczas wyjazdu, np. jeśli będziemy chcieli wypożyczyć samochód.

Jeśli wyjeżdżamy do krajów strefy euro, Wielkiej Brytanii, czy Stanów Zjednoczonych, warto zabrać ze sobą część gotówki, a resztę pozostawić na wczesniej otwartym koncie walutowym. Operacje dokonywane kartą wydaną do takiego rachunku będą dla nas zarówno wygodne, jak i pozwolą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Pamiętajmy również o możliwości wymiany waluty online np. poprzez Walutomat.

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • facebook

Odpowiedz

Udostępnij
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook