Opublikowano: środa, 16 Mar 2016 przez alex

Zmiany na rynku pożyczek

Costs-of-a-Logbook-LoanOd piątku, 11 marca 2016 roku obowiązuje nowe prawo dotyczące pozyczek pozabankowych. Nowe regulacje dotyczą głównie pozaodsetkowych kosztów tychże pożyczek.

Zmiany odczują przede wszystkim firmy udzielające pożyczek krótkoterminowych. Większość z nich, do tej pory zarabiała nie tylko na odsetkach, ale również, w sposób nieograniczony pobierała opłaty za przesunięcie terminu spłaty zobowiązania, czy wysyłanie monitów.

Co się zmieni?

Najwazniejszą zmianą jest wprowadzenie limitu pozaodsetkowych kosztów pożyczki oraz naliczonych dodatkowo odsetek za nieterminową spłatę.

Koszt pożyczki to odsetki, których maksymalna wysokość to dwukrotność stopy referencyjnej NBP powiększona o 3,5 procent (obecnie jest to 10 procent) oraz koszty pozaodsetkowe. Te drugie do tej pory nie były ograniczone i mogły wielokrotnie przewyższać odsetki.

Nowe regulacje zakładają maksymalna wysokość kosztów pozaodsetkowych w wysojkości 25 procent całkowitej kwoty zadłużenia i 30 procent kwoty zmiennej, która uzależniona jest od okresu, na jaki zaciągnięto zobowiązanie. Pozaodsetkowe koszty pozyczki nie mogą przekroczyć kwoty 100% całkowitej kwoty pożyczki.

Ponieważ limity kosztów pozaodsetkowych uzależnione są od okresu spłaty pożyczki, firmom pożyczkowym bardziej będzie się opłacało udzielać pożyczek na dłużej. Już można zauważyć, że coraz więcej firm, które  do tej pory udzielały pożyczek na bardzo krótki okres (7-30 dni), poszerzyło swoją ofertę o pożyczki z dłuższym terminem spłaty, również z możliwością spłaty w ratach.

Sprawdź!

Porównanie pożyczek pozabankowych

Porównanie kredytów bankowych

O Autorze 

    Znajdź mnie:
  • facebook

Odpowiedz

Udostępnij
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook